1 Mayıs 2018 Hangi Ürünler Yasaklıdır Ve Gümrükten Geçmez

Hangi Ürünler Yasaklıdır Ve Gümrükten Geçmez?

Yurtdışında ve ülkemizde online alışveriş yapabilen web sitelerinden ürün sipariş etmek Türkiye Gümrük kanunları gereği uygulanmaktadır. Ürünü sipariş ederken bazı ürünlerin kanunların gereğinin yerine getirilmesinin kargo ya da posta yolu ile ülkeye sokulmasının yasaklı olduğu bilinmektedir. Genel olarak oluşturulan bir liste vardır ve bu liste duruma göre güncellenebilmektedir. Peki, hangi ürünler yasaklıdır ve gümrükten geçirilmez?

Türkiye’ye posta ya da kargo yoluyla girişi yasaklı olan ürünler arasında birçok ürün vardır.

  • Silah, ateşli silah için kullanılan malzemeler, asgari ürünlerin yapımında kullanılan bazı maddeler gümrükten geçirilmemektedir. Aliexpress kargo takibi china post olarak göz atabilirsiniz.
  • Bazı kozmetik ürünler gümrükten geçirilmemektedir.
  • İlaçlar, doktor raporu veya reçetesi dışında asla gümrükten getirilmemektedir.
  • Cep telefonu içerisinde sim kart yerleştirilen tabletler her türlü elektronik cihazların gümrükten geçmesi mümkün olmayan ürünlerdir. Bunların dışında radyo ve televizyon özelliği bulunan ürünlerde TRT bandrol sıkıntısı olması sebebiyle gümrükte takılabilme ihtimalle yer almaktadır.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanan bazı ürünler gümrüğe takılabilmektedir.
  • Bazı sporcu takviye edici gıdaları, protein tozları gibi birçok ürün gümrükte takılmaktadır ve bu ürünlerin ülkemize girmesi yasaktır. Milli sporculara özel izin ile bu gıdalar getiriliyor.
  • Tütün ürünleri, elektronik sigara gibi ürünler gümrükten geçirilmez ve girişi yapılmaz.
  • Kesici ya da delici ürünler çakı gibi ürünler gümrükten geçirilmemektedir.

Sizler de AliExpress online alışveriş adresi üzerinden ürün siparişlerinizi verirken hangi ürünler yasaklıdır ve gümrükten geçirilmez şeklinde bir endişe taşıyorsanız bu ürünlere dikkat ederek siparişlerinizi oluşturabilirsiniz.

Kimi zaman gümrükten yukarıda sayılan ürünler arasına giren bazı ürünler geçirilmektedir. Bazı müşterilerin sipariş verdiklerini ve gümrükten geçtiğini iddia ettikleri ürünler çoğunlukla o anda gümrük memurunun herhangi bir nedenden dolayı dikkatsizliği nedeniyle geçmektedir. Bu ihtimal binde bir oluşmaktadır ve bu nedenle siparişlerinizi oluştururken gümrük konusunda dikkatli olmalı bu ürünlerin siparişini gümrükten geçirilecek şekliyle vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir