9 Temmuz 2018 Aliexpress Kargo Süreci Hakkında Merak Ettikleriniz!

Aliexpress Kargo Süreci Hakkında Merak Ettikleriniz!

Sitemize yoğun olarak yorum ve soru bölümlerinden iletmiş olduğunuz kargom gelmedi, 40 gün oldu yine gelmedi, acaba gümrüğe takılmış olabilir mi, ne yapmalıyım, çok endişeliyim gibi  sorularınızı şuan detayları ile birlikte cevaplayacağız. Hemen kargo gelim süresinden ve ne gibi sorunlar olabilir. Ne kadar sürede aliexpress kargonuzun elinize ulaşması gerekiyor ve bir sorun olduğunu nasıl öğrebiliriz?

Aliexpress Kargo Kaç Günde Gelir?

Sevgili ziyaretçilerimiz aliexpress online websitesi üzerinden sepetinize ekleyip sipariş verdiğiniz ürünlerin gelim süresi normal bir süreçte 30 gündür. Fakat bazı durumlarda kargo yoğunluğu ve diğer faaliyetlerden dolayı gelim süresi 45-60gün arasıda değişebilmektedir. Ancak ürün kargoya verildikten sonra ”siparişlerim” sayfasında ürün kısmında bir geri sayım vardır. Eğer bu süreyi satıcı uzatmadığı taktirde ürün bu süreç zarfında elinize mutlaka ulaşmış olacaktır. Bu konuda lütfen aceleci davranmayın ve ürünün gelmesini bekleyiniz. Gelen yorumlarda bazı ziyaretçilerimiz aliexpress sitesinden ucuz olduğu için ve çeşit sayısındaki fazlalıktan ötürü alişveriş yaptıklarını söylemiştir.  Hatta verdikleri siparişleri bir süre sonra unuttuklarını ve kargocu ürünü getirdikleri zaman havadan gelen bir sürprizmiş gibi olduğunu belirtip bu durumun bazen hoşlarına bile gittiğini belirtmişlerdir.  Tabi çok şakacı ziyaretçilerimizde mevut 🙂 .

aliexpress kargo
aliexpress kargo

(Yukarıda size özel olarak hazırladığımız resimde görüldüğü gibi; kargo teslimi için geriye kalan süre yazıyor.)

Aliexpress Kargo Türkiye’ye Geldikten Sonra

Türkiye sınırlarına girmesi yani gümrüğe ulaşması anlamına gelir.  Siparişinizin artık Türkiye de olması durumudur. Bu aşamadan sonraki aşama ptt kargoya teslim edilmesidir. Tabi her sipariş ettiğiniz üründe gümrükten geçmez. Bazı ürünlerin vergisi ödenmesi gerekir. Sonrasında teslim alabilirsiniz. Bazı yasaklı ürünlerin siparişi durumdan ise ürün dağıtıma çıkmaksızın satıcıya geri iade için yola çıkar. İade sürecide biraz uzun ve zorlu olduğu için hiç bu toplara girmeyin deriz.  Ürünleri ülkemize girmesi 10gün civarı sürebilmektedir (özel bir kargo yolu seçilmediyse).

Hangi Ürünler Yasaklıdır ve Gümrükten Geçmez?

Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de insanlarımızın sağlığı ve refahı açısından bazı kanunlar bulunmaktadır. Bu kanunlardan bazılarıda şuan konumuzu içeren gümrük ile ilgilidir. Kanunlar neden var konusuna tabi girmyeceğim şuan 🙂 hepimizn faydası ve ülkemizin daha yaşanabilir olması için şart diyelim. Çünkü insan oğlu kısıtlandıkça bazı kötü davranışlardan korkar ve yapmaz. O kadar dedik değil mi yasaklı ürünler gümrükten geçmez diye. Şimdi hadi bu ürünlerden biraz bahsedelim. Dikkatli olun eğer mağdur duruma düşmek istemiyorsanız şuan belirteceğim malları kesinlikle sipariş etmeyin. Yok benim arkadaşım telefon siperiş etti gümrükten geçmiş. Anlamamışlar şuan telefonu kullanıyor gibi de düşünmeyin. Çünkü o gibi durumlar 2-3 sene öncesinde belki belki olabiliyordu. Şuan tüm ürünler cihazlar ile kontrol ediliyor ve geçmez unutmayın bunu aklınız bir köşesinde kalsın. Her gördüğünüz yazıyada inanmayın. En gerçek ve güncel bilgileri size bu yazımızda aktarıyoruz.

 • Cep Telefonu (Android – ios fark etmez) ve Sim Kart Girişi Olan Elektronik Aletler (Simkart girişi varsa o gümrükten kesin geçmez yani.)
 • Sporcu takviye besinleri (Protein tozu, karbonhidrat tozu, hap map olmaz!)
 • Kozmetik ürünler (bayanlar pudra, göz kalemi, rujda evet buna dahil.)
 • Elektronik Sigara (Yasaktır artık sigara ve normal cafe nargile ile iadare ediniz. Zaten normal içilen nargilenin tadını vermiyor.)
 • Her türlü Uyuşturucu Madde (uyuşturucu ile genel olarak verilen bir savaş var.)
 • Talihe bağlı oyun makinaları veya eşyaları (Buna direkt kumar diyebiliriz.)
 • Ziraat amaçlı kullanılan her türlü toprak, tohum, gübre (Zaten kaliteli birşey beklmeyin sonuçta çinden geliyor. Çok şikayet var bu konuda. Bazı tohumlar çimlenmiyor bile.)
 • Tütün ve Alkol Ürünleri (tütün kargo ile gönderilmesi yasak. Alkole de güvenmeyin adamı öldürür aman dikkat.)
 • Çevreye zararlı olabilecek herhangi bir atık, metal veya madde (Evet bu tür ürünlerde sipariş etmeyin.)
 • Her türlü Kesici Alet ve Silah (Yok karambit, yok çakı anlamazlar kardeşim kesici mi kesici bitti. Siperiş etmeyin. Yasak! Çok soru geliyor bu konuda.)
 • Radyo veya TV özelliği olan herhangi bir elektronik alet (Aliexpress üründen küçük tv vs getirenler geçmiş zamanlarda oldu ama şuan yasaktır.)

Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti

Gümrük limiti evet kabul ediyorum biraz düşük. Geçmiş senelerde daha yüksekti fakat her yıl neredeyse bir düşüş oldu ve şuan aktif rakamları sizlerle paylaşacağız. Bu rakamları geçmemeye çalışınız. Geçmeniz durumdan %18 gibi bir vergi ödemeniz gerekecektir. Zaman çok çabuk insanları e-ticaret dünyasına bağlıyor. Gerçi kolayda oluyor internet üzerinden alışveriş yapmak. Her çeşidi görüyorsun öyle sipariş ediyorsunuz. Buna bağlı olarak da yurt dışı sitelerine olan ilgide giderek artıyor. Artık yerel online e-ticaret siteleri yetmez oldu insanlarımıza. Devlette bu konuda gümrük sınırı gibi kanunlar getirdi. Olmasıda lazım değil mi? Vergimizi vereceğiz ki ülkemizde gelişsin.
Gümrük para limiti= 30euro yani türk parası ile yaklaşık olarak 5 ile çarparsak 150tl gibi bir rakam ediyor.
Gümrük ağırlık limiti= 30 kilodur.
Bu iki şartı sağlamanız durumunda ürünleriniz önemsiz sayılacağı için vergi hesaplanması yapılmayacaktır. Güncel rakamlar bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir